Nuivähid võivad lahendada lennuõnnetuse müsteeriumi

MADIS AESMA

25. AUGUST 2023

  1. 2014. aasta märtsis kadus Malaysia Airlinesi lend 370, mis oli asunud teele Kuala Lumpurist Pekingisse. Ookeani kukkunud lennuki vrakk on siiani kadunud, kuid nüüd on üks teadlane pakkunud välja omalaadse lahenduse selle leidmiseks.
  2.  

Mõned vraki tükid uhuti hiljem kaldale, kuid lennuki kere ei ole hoolimata põhjalikest ja kauastest otsingutest leitud, nagu pole leitud ka ei reisijate ega meeskonnaliikmete surnukehi.

Lõuna-Florida ülikooli teadlane Gregory Herbert on nüüd pakkunud välja, et peaaegu kümme aastat kadunud lennuki võib leida nuivähkide abiga. Need on krabide ja vähkide sugulased, kes veedavad oma elu paigal püsides ehk on sessiilse eluviisiga, olles kinnitunud olenevalt liigist kas näiteks kividele, mõne suurema merelooma kehale või kusagile mujale. 

Kui Herbert nägi tükikest lennukitiiba, mis Réunioni saare randa uhuti (Réunion on Madagaskarist umbes 700 km idas India ookeanis), nägi ta, et mõned tõruvähid olid end ka tiivatükile sisse seadnud. Seepeale hakkas Herbert kohe kolleegidele meile saatma, kuna ta teadis, et tõruvähkide kodade geokeemiline koostis võib üsna otseselt vihjata sellele, kus lennuk täpselt alla kukkuda võis.

Tiivale olid kolinud elama nuivähid liigist Lepas anatifera. Nende kojad kasvavad natuke iga päev, ja iga uut kihti, mis kojale kasvab, mõjutab selle vee temperatuur, milles kasvamine toimunud on. See tähendab, et neid kihte võib natuke lugeda sarnaselt puude aastarõngastele, mis ütlevad, kui vana puu on ja millised olid tingimused selle kasvamise ajal.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress