© D. Parer and E. Parer-Cook / Minden Pictures
CHRISTIAN ERIN-MADSEN
9. SEPTEMBER 2023
See imepärane olend on justkui kokku klopsitud mitmest üksteisest kaugel olevast liigist. Ta muneb kui lind või roomaja, annab poegadele piima nagu imetaja ning tema jala küljes on mürgikannus. Vähe sellest, tal on nokk nagu pardil ning selle järgi ongi ta nimetuse saanud. Kummalise nokklooma genoom on nüüdseks täielikult kaardistatud ning tema omapärased kohastumused peavad andma teadlastele aimu imetajate varasest arenguloost.
Nokklooma vere punalibled on imetajate seas võimekaimad selle poolest, et nendes sisalduv hemoglobiin suudab kõige tõhusamalt hapnikku transportida. See võimaldab nokkloomal ligi kümneks minutiks sukelduda, ent tavaliselt viibib ta vee all toiduotsingul paari minuti kaupa. Saaki otsides ei kasuta nokkloom nägemis-, kuulmis- ega lõhnameelt ning tema silmi ja kõrvu kaitsvad nahavoldid ning ninasõõrmed sulguvad vee all tihedasti.
Kui teiste imetajate genoomist on munemist võimaldav geen vitellogeniin kadunud, siis nokkloomal on see alles. Samas on nokkloomal ka kaseiini kodeeriv geen, nii et tema organism saab toota piima. Nisasid nokkloomal pole ja seetõttu lakuvad pojad piima emaslooma kõhul paiknevalt karvadeta näärmeväljalt.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud