Ninna pihustatav vaktsiin ennetab Alzheimeri tõbe

Alzheimeri tõve vastu puudub ravi, aga pärast kakskümmend aastat kestnud uurimistöid võib lõpuks sellest haigusest ohustatud inimesed päästa vaktsiin.

© Shutterstock

DENIS RIVIN

1. JUULI 2022

Alzheimeri tõbi on levinuim dementsuse vorm maailmas, aga selle ravi väljatöötamisel on arstiteadus siiani jänni jäänud. Nüüd käivad katsed inimestega, kellel uuritakse nina kaudu manustatava vaktsiini turvalisust ja tõhusust.

USAs Massachusettsis Bostonis asuva haigla Brigham and Women’s Hospital teadlased asusid pärast pikki laboriuuringuid katsetama ravimit kuueteistkümnel eakal patsiendil. Katse juhtteadlase dr Howard K. Weineri sõnul on see väga tähtis samm selle haiguse seljatamisel. Kõigil uuritavatel on Alzheimeri tõve varajased sümptomid ja nad saavad nädalase vahega kaks doosi ninakaudset vaktsiini. Ravimi nimi on Protollin. Vaktsiin pihustatakse ninna ja loodetavasti aktiveerib see keha immuun­reaktsiooni valgevereliblede kaudu, mis peavad lümfisõlmedest ja seljaajust liikuma peaajju, et võidelda beetaamüloidi naastude kogumitega, mis teadlaste arvates on Alzheimeri tõve tekke peamine põhjus.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress