NASA katsetab ülehelikiirusel lendavat lennukit

2003. aastast saadik pole Maa ilmaruumis lennanud ühtegi helibarjääri ületavat reisilennukit. Olukorda võib muutuse tuua NASA lennuk X-59 QueSST.

© Shutterstock

KAREN GRUBBE

1. MAI 2023

Viimane ülehelikiirusel reisilend toimus 2003. aastal. Ülehelikiirusel lendav Concorde oli inimesi vedanud alates 1976. aastast, aga mitte ilma probleemideta. Peale selle, et Concorde’i kütusekulu oli väga suur, võis see ülehelikiirusel lennata ainult mere kohal. Ülehelipauk, mis tekkis, kui lennuk helibarjääri ületas, võinuks lõhkuda aknaid ning tekitada kuulmiskahjustusi, kui lennuk ületanuks barjääri asulate kohal.

Samal põhjusel on ülehelikiirusel lendamine maismaa kohal olnud 1973. aastast USAs keela­tud. Keelu aluseks olid tavakodanike kaebu­sed. NASA tahab aga muuta olukorda. Koos tehnoloogiaettevõttega Lockheed Martin on NASA välja töötanud lennuki X-59 QueSST, mille eriline disain võib vähendada ülehelipaugu pigem pehmeks ülehelipõntsuks.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress