Magnetraudtee Kuul ja viljakateks põldudeks muudetud asteroidid – miks ei võiks see tõeks saada? NASA allüksus NIAC valib igal aastal konkursi korras välja visioone, mis nihutavad võimalikkuse piire. Parimad neist võivad kosmoses tegelikkuseks saada.
© Ken Ikeda Madsen & shutterstock
MIKKEL MEISTER
1. MÄRTS 2022
Millal tekkis Kuu ja missugune on miljardite aastate jooksul olnud selle arengulugu? Nendele küsimustele võib vastata hiigelantenn PEDALS (Passively Expanding Dipole Array for Lunar Soundings). PEDALSil on neli kokkurullitud haru, millest igaüks on 200 meetrit pikk. Igaüks sisaldab mitutsada dipoolantenni, mis saadavad pinnasesse erinevatel sagedustel raadiolaineid.
Dipoolantenn on lihtsat tüüpi antenn, mille ehk tuntuim näide on vana hea sarviline toaantenn, mis omal ajal teleril seisis. Lihtsus tähendab seda, et sellel on vähem osi, mis võiksid katki minna. See on suur eelis, kui riistvara asub remonditöökodadest kaugel teisel taevakehal.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud