NASA ideevabrik kujundab kosmoselendude tulevikku

Magnetraudtee Kuul ja viljakateks põldudeks muudetud asteroidid – miks ei võiks see tõeks saada? NASA allüksus NIAC valib igal aastal konkursi korras välja visioone, mis nihutavad võimalikkuse piire. Parimad neist võivad kosmoses tegelikkuseks saada.

© Ken Ikeda Madsen & shutterstock

MIKKEL MEISTER

1. MÄRTS 2022

„Toaantenn“ näitab meile Kuu sündi

Millal tekkis Kuu ja missugune on miljardite aastate jooksul olnud selle arengulugu? Nendele küsimustele võib vastata hiigelantenn PEDALS (Passively Ex­­pan­ding Dipole Array for Lunar Soundings). PEDALSil on neli kokkurullitud haru, millest igaüks on 200 meetrit pikk. Igaüks sisaldab mitutsada dipoolantenni, mis saadavad pinnasesse erinevatel sagedustel raadiolaineid.

Dipoolantenn on lihtsat tüüpi antenn, mille ehk tuntuim näide on vana hea sarviline toaantenn, mis omal ajal teleril seisis. Lihtsus tähendab seda, et sellel on vähem osi, mis võiksid katki minna. See on suur eelis, kui riistvara asub remonditöö­kodadest kaugel teisel taevakehal.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress