Ebapopulaarsed lennukiistmed on turvalisimad

35 aasta vältel juhtunud lennukatastroofide analüüs näitab, missugused istekohad on väikseima riskiga.

© Shutterstock

KAREN GRUBBE

13. SEPTEMBER 2023

Tõenäosus surra lennu­õnnetuses on imeväike, umbes üks üheksa miljoni kohta. Kui aga õnnetus tõesti käes on, siis võib olulist rolli mängida koht, kus sa lennukis istud.

Seda ütleb ajakirjas The Conversation avaldatud teadusartiklis Austraalia Kesk-Queenslandi ülikooli professor Doug Drury, kes on teemat põhjalikult uurinud. Professori sõnul näitab statistika, et õnnetuse korral ei ole inimesel suurim võimalus ellu jääda üldse populaarseimatel ja mugavaimatel kohtadel, vaid pigem vastupidi. Turvalisimad on tegelikult lennuki sabaosas paiknevate istme­ridade keskmised istmed.

Drury tugineb oma analüüsis muu hulgas 35 aasta lennuõnnetuste andmete ülevaatele USA ajakirjast Time. Sealt tuleb välja, et õnnetuse korral on lennuki tagaosa ridade keskel istuvate inimeste surmasaamise määr 28 protsenti. Võrdluseks, et nendel, kes istuvad lennuki keskel vahekäigu ääres, on hukkumise määr 44 protsenti. Drury sõnul tasub alati istuda avariiväljapääsu lähedal, kuna selle kaudu on lennukist võimalik kiiresti lahkuda, kuid seda eeldusel, et sinu kõrval ei ole puhkenud tulekahju.

Lennuki keskosas on palju ohtlikum kui taga, sest enamasti paikneb kütus tiibades. See on oluline puudus, kui sa pead sealtkaudu väljuma. Seega on kõige parem istuda päris taga, mitte ees, kus inimesed on häda­maandumise või kukkumise korral kõige rohkem mõjutatud.

Drury sõnul on keskmised kohad turvalisemad kui akna- ja vahekäiguäärsed, kuna inimesed sinu kõrval toimivad teatud laadi puhvrina.

Lõpuks aga ei määra ellujäämist siiski istekoht, vaid professori selgituse kohaselt see, missugust tüüpi lennuõnnetusega on tegu. Ta rõhutab, et teatavasti on lennukatastroofid üliharuldased. Palju suurem on näiteks oht hukkuda liiklusõnnetuses.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress