Püüa nad kinni, pista puuri, hukka nad … Koroonakriisi ajal valmistusid teadlased sõjaks viirustega, laiendades oma arsenali nanorelvadega, mis võivad meid uute viiruste eest tõhusalt kaitsta.
© Elena-Marie Willner / DietzLab / TUM
JONAS MELDAL
14. AUGUST 2023
Alates 2020. aastast on kurikuulus koroonaviirus SARS-CoV-2 nakatanud ligikaudu 580 miljonit inimest ning põhjustanud üle 6,4 miljoni inimese surma. Viirus on ikka ja jälle näidanud oma muteerumisvõimet, justkui libisedes meedikuil käte vahelt täpselt enne seda, kui ta hävitustööle suudetakse lõplikult piir panna. Jälle tekib viirusest mingisugune uus variant ning jälle tuleb hakata uut vaktsiini välja töötama. Lootus leida tõhus viirusevastane vahend siiski püsib.
Kui seni on arstide relvad olnud ravimid ja vaktsiinid, siis nüüd on hakatud mõtlema ka teistsugustele lahendustele. Uudsed ravivahendid põhinevad nanotehnoloogial. Kasutatakse imepisikesi molekulaarseid struktuure, mille mõõtmete iseloomustamiseks on tarvis nanoskaalat. Viirused püütakse kinni ja pistetakse puuri ning need isegi hukatakse, kasutades nanokäsni, nanovanglaid ja nanorelvi.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud