Nanorelvad halvavad viirusi

Püüa nad kinni, pista puuri, hukka nad … Koroonakriisi ajal valmistusid teadlased sõjaks viirustega, laiendades oma arsenali nanorelvadega, mis võivad meid uute viiruste eest tõhusalt kaitsta.

© Elena-Marie Willner / DietzLab / TUM

JONAS MELDAL

14. AUGUST 2023

Alates 2020. aastast on kurikuulus koroonaviirus SARS-CoV-2 nakatanud ligikaudu 580 miljonit inimest ning põhjustanud üle 6,4 miljoni inimese surma. Viirus on ikka ja jälle näidanud oma muteerumis­võimet, justkui libisedes meedikuil käte vahelt täpselt enne seda, kui ta hävitustööle suudetakse lõplikult piir panna. Jälle tekib viirusest mingisugune uus variant ning jälle tuleb hakata uut vaktsiini välja töötama. Lootus leida tõhus viiruse­vastane vahend siiski püsib.

Kui seni on arstide relvad olnud ravimid ja vaktsiinid, siis nüüd on hakatud mõtlema ka teistsugustele lahendustele. Uudsed ravivahendid põhinevad nanotehnoloogial. Kasutatakse imepisikesi molekulaarseid struktuure, mille mõõtmete iseloomustamiseks on tarvis nano­skaalat. Viirused püütakse kinni ja pistetakse puuri ning need isegi hukatakse, kasutades nanokäsni, nanovanglaid ja nanorelvi.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress