Nähtamatu tapja niitis britte just nagu vikatiga

18. sajandil suri Euroopas rõugetesse kuni 1000 inimest päevas. Üks inglasest tohter otsustas surmahaiguse vastu leiutada vaktsiini. Selgitamaks välja vaktsiini tõhusust, nakatas ta kõigepealt surmahaigusesse kaheksa-aastase poisi, kes oli muidu terve kui purikas.

© CDC / Science Photo Library

SUNE NAVNTOFT

1. MÄRTS 2023

Inglise arst Edward Jenner teadis ammu, et veiserõugete sümp­tomid olid samasugused nagu inimes­te seas levivatel rõugetel. Nood olid tolle tohtri päevil ehk 18. sajandil igavene nuhtlus, niites rahvast nagu vikatiga.

Nooruspõlves, kui Jenner kirurgiks õppis, oli ta kuulnud huvitavat juttu. Üks piimatüdruk pajatas, et tema külge inimeste rõuged ei hakka, kuna ta olevat kunagi saanud haige lehma udaratel olnud ville puutudes veiserõuged ja põdenud need ilma vaevusteta läbi. Nüüd, aastaid hiljem, oli Jenneril lõpuks küpsenud idee, et äkki saaks veiste haiguse abil kaitsta inimesi rõugete eest.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress