Mustkunstnik tungis traadita telegraafi näidisseansile sisse

Kui Guglielmo Marconi 1903. aasta juuniõhtul Londonis pidulikult oma uut leiutist – traadita telegraafi – esitles, läks kõik valesti. Planeeritud sõnumite asemel jõudis vastuvõtjani hoopis üks solvang teise järel. „Rotid!“ sajatati saabuvais teateis. Nende taga oli Nevil Maskelyne – mustkunstnik ja Marconi rivaal.

© Shutterstock

ELSE CHRISTENSEN

6. NOVEMBER 2023

Londoni teadusasutuse Royal Institution saal on rahvast täis. On 4. juuni 1903. Kõik on elevil ja ootel, sest õige varsti peaksid nad saama osa tõelisest imeteost. Poodiumi kõnepuldi lähedal on lauake, mille juures koogutavad kaks meest, kes seadistavad telegraafi­aparaadi vastuvõtjat. Käivad viimased ettevalmistused rahvusvahelist mõõtu tehnoloogilise läbimurde demonstreerimiseks.

Õige varsti tuleb neil koos sissejuhatavat loengut pidava professor Flemingiga vastu võtta sõnum Itaalia raadiopioneerilt Guglielmo Marconilt. Ta saadab selle oma Poldhu saatejaamast Cornwalli poolsaarel teele ennekuulmatul viisil, ilma et kasutaks telegraafitraate või muud taristut. See on Londonist 482 kilomeetri kaugusel. Sõnum saabub õhu kaudu!

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress