Must surm võis olla pärit tänasest Kõrgõzstanist

Ligikaudu 130 aastat tagasi välja kaevatud luid uurides tehtud avastus võib lahendada musta surma täpse päritolu müsteeriumi.

© Shutterstock

NANNA VIUM

1. DETSEMBER 2022

Väidetavasti viis see taud hauda iga kolmanda eurooplase ning vallandas ulatusliku pandeemiate laine, mis möllas Maal järgmise 500 aasta vältel. Katkubakter Yersinia pestis tegi Euroopas oma laastamistööd aastail 1347–1352 ning seda tuntakse inimajaloo ühe suurima tapjana. Hoolimata sügavast inimkonnale jäetud jäljest ei ole me siiani suutnud lõplikult välja selgitada, kust haigus täpselt pärines. Nüüd usub üks rahvusvaheline teadlaste rühm, et nemad on vastuse leidnud. Nad ütlevad, et haiguse algkolle oli Kesk-Aasias, täpsemini praeguses Kõrgõzstanis, Kasahstani ja Hiina vahel.

Teadlaste katkubakteriotsing viis nad kahte vanasse surnuaeda Põhja-Kõrgõzstanis Õsõk-Köli järve lähedal. 2017. aastal avastas Šotimaa Stirlingi ülikooli ajaloolane doktor Philip Slavin, et seal oli ühel aja­vahemikul surma­juhtumite arvu järsk suurenemine.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress