Must surm kollitab praegugi

Hiliskeskajal ülisurmava katkupandeemia põhjustanud bakter elab siiani, on üsna heas vormis ja võib peagi muutuda antibiootikumiresistentseks. Katkuoht on maailmas ikka alles ja aeg-ajalt puhkeb mõnel pool ka epideemiaid. Teadlastel on nüüd aga uusi nutikaid lahendusi, millega saab ehk vältida sajandite­taguste surmalainete kordumist.

© Shutterstock

GORM PALMGREN

30. MÄRTS 2023

Üks 31aastane mees istus 27. augustil 2017 väikebussi, et reisida ühest Madagaskari saareriigi otsast teise. Ta polnud bussi­sõiduks just kõige paremas seisundis, sest juba neli päeva olid teda vaevanud palavik ja külmavärinad. Nüüd bussis hakkas tal ühtäkki veel halvem. Mees hakkas köhima, tal tekkisid hingamis­raskused ja lõpuks suutis ta ainult õhku ahmida nagu kuivale jäänud kala. Enne sihtkohta jõudmist oli ta istmel elutult kokku vajunud.

Leinav perekond viis surnukeha lähimasse haiglasse. Matused toimusid sealsamas lähedal. Mõni päev hiljem haigestus talitusel osalenud 31 inimest, kellel olid olnud bussis surnud mehega samalaadsed sümptomid, ning neli neist suri. Mehega koos bussis olnutest suri varsti samuti kaks inimest.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress