Hiliskeskajal ülisurmava katkupandeemia põhjustanud bakter elab siiani, on üsna heas vormis ja võib peagi muutuda antibiootikumiresistentseks. Katkuoht on maailmas ikka alles ja aeg-ajalt puhkeb mõnel pool ka epideemiaid. Teadlastel on nüüd aga uusi nutikaid lahendusi, millega saab ehk vältida sajanditetaguste surmalainete kordumist.
© Shutterstock
GORM PALMGREN
30. MÄRTS 2023
Üks 31aastane mees istus 27. augustil 2017 väikebussi, et reisida ühest Madagaskari saareriigi otsast teise. Ta polnud bussisõiduks just kõige paremas seisundis, sest juba neli päeva olid teda vaevanud palavik ja külmavärinad. Nüüd bussis hakkas tal ühtäkki veel halvem. Mees hakkas köhima, tal tekkisid hingamisraskused ja lõpuks suutis ta ainult õhku ahmida nagu kuivale jäänud kala. Enne sihtkohta jõudmist oli ta istmel elutult kokku vajunud.
Leinav perekond viis surnukeha lähimasse haiglasse. Matused toimusid sealsamas lähedal. Mõni päev hiljem haigestus talitusel osalenud 31 inimest, kellel olid olnud bussis surnud mehega samalaadsed sümptomid, ning neli neist suri. Mehega koos bussis olnutest suri varsti samuti kaks inimest.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud