Miks ma ärkan enne äratuskella helinat?

Kas oled kogenud, et ärkad sageli iseeneslikult üles vaid mõni minut enne äratuskella helinat? Kas sul on midagi viga või põhjustab ärkamist sinu sisemine kell, mis on äratuskellaga täiuslikult sünkrooni läinud?

© Shutterstock

JONAS GROSEN MELDAL

20. NOVEMBER 2023

Enamik inimesi ärkab iseenesest, veidi enne mobiiltelefoni või äratuskella helinat. Teatud osa sellisest enne äratuskella helinat ärkamisest on selgitatav inimkeha ööpäevase rütmiga, mis kujuneb välja igapäevase rutiini tõttu.

Aga see fenomen võib esineda ka tavarutiinist tunduvalt erinevates olukordades, näiteks kui sul on vaja ärgata hommikul kell viis, et lennukile jõuda, või kell pool neli, et enne päikesetõusu kalavetele saabuda. Siis võivad mängu tulla sinu ajus ja kehas aset leidvad omapärased protsessid.

Ootusärevus paneb keha hormoone tootma

Me ärkame üles põhjusel, et meie kehas suureneb stressihormooni kortisooli tase. Kortisooli sünteesi meie kehas stimuleerib teine hormoon – ACTH – mida toodab ajuripats.

Ühes 15 katsealusega läbi viidud eksperimendis uuriti, kuidas ootusärevus mõjutab eelnimetatud hormoonide tootmist. Osalejad jagati kolme gruppi. Ühe grupi liikmetele öeldi, et nad äratatakse kell 6, teistele lubati äratust kell 9 ja kolmandale grupile lubati äratust samuti kell 9, kuid tegelikult aeti need inimesed üles hoopis kell 6.

Öösel võeti katsealustelt vereproove ning neist nähtus, et inimestel, kes pidid ärkama kell 6, hakkas umbes tund enne äratust hormooni ACTH tase veres suurenema. Samal ajal ei täheldatud hormoonide taseme muutust nende katsealuste veres, kellele oli lubatud äratust kell 9, kuid kes tegelikult aeti üles samuti kell 6.

Katse tõestas seega, et juba ainuüksi teadmine, et me peame mingil kindlal kellaajal ärkama, paneb meie keha tootma hormooni ACTH, mis omakorda põhjustab kortisooli tootmise suurenemist. Ja selle kõige tulemusel ärkabki meie keha unest, sageli juhtub see pisut enne äratuskella helinat.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress