Mis on ülerõhuõhupall?

Olen lugenud, et ülerõhuõhupallid püsivad kõrgel atmosfääris ühel ja samal kõrgusel nii öösel kui ka päeval. Kuidas need seda suudavad?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE PULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

1. APRILL 2022

Ülerõhuõhupall säilitab oma ruumala olenemata välisõhu temperatuurist ja rõhust. Välistemperatuuri langedes väheneb tavalise õhupalli maht, seega Archimedese seaduse järgi ka üles­lükkejõud ja õhupall langeb madalamale. Kõrguse säilitamiseks on vaja vähendada õhupalli massi, näiteks visata alla osa ballasti.

Ülerõhuõhupalli kest on jäik ning selle kuju ja ruumala ei muutu koos õhupallis oleva gaasi rõhu muutumisega temperatuuri mõjul. Kuna õhupalli mass ja ruumala on konstantsed, on konstantne ka üleslükkejõud ja õhupalli jääb atmosfääris välistingimuste muutumisest hoolimata enam-vähem samale kõrgusele.Kuigi öösel temperatuur langeb, ei vähene selle tõttu niisuguse aerostaadi maht ja tänu sellele suudab see oma kõrgust peaaegu samana hoida. Päeval õhupall küll veidi tõuseb, ent säilitab siiski pidevalt enam-vähem sama kõrguse. See on kasulik näiteks teadusuuringute ajal, mil mõõtmisi peab teostama ühel ja samal kõrgusel ühe­sugustes tingimustes.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress