Mis on tsütokiinitorm?

© Shutterstock

ESBEN SCHOUBOE

20. SEPTEMBER 2023

Mõnikord võib immuunsüsteem reageerida millelegi nii ägeda põletikuga, et kujuneb inimesele suuremaks ohuks kui haigus, millega see võitleb. Üks ohtlikemaid näiteid ülemäära aktiivsest immuunsüsteemist on tsütokiinitorm.

Tsütokiinid on rühm signaal­valke, mille nõristumine on osa immuun­süsteemi tööst. Need aktiveerivad näiteks mitut tüüpi valgevereliblesid ja põhjustavad mõningaid sümptomeid, näiteks palavikku. Tsütokiinitorm vallandub siis, kui immuun­süsteem reageerib üle ja vabaneb liiga suur hulk tsütokiine. Algab isevõimenduv reaktsioon, mis võib kontrolli alt väljuda. Asi on selles, et osa rakke, mille tsütokiinid aktiveerivad, sünteesivad veel ka ise tsütokiine. Kui signaalvalke, mis immuunsüsteemi haigusega võitlema innustavad, liiga palju saab, võib tagajärjeks olla nii tugev põletik, et keha satub šokki või siis ütleb mõni elund üles. Kui seejärel neerud või maks enam talitleda ei suuda, võib see patsiendile elu maksta.

Kontrolli alt väljunud immuunsüsteem võib tappa

Isevõimenduv signaaliprotsess võib saada surmavaks.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress