Lühend mRNA jõudis eriti laialt igapäevastesse uudistesse siis, kui kasutusele tuli COVID-19-vaktsiin. Mis asi see mRNA õigupoolest üldse on?
© Shutterstock
ESBEN SCHOUBOE
31. JUULI 2023
See on lühend pikast ja lohisevast terminist „informatsiooni-ribonukleiinhape“ ehk „informatsiooni-RNA“ (ingl messenger ribonucleic acid, lüh mRNA). Sellel ainel on täita otsustav roll rakkude valgusünteesis. Nagu nimetuski ütleb, on mRNA on justkui rakkude sõnumitooja ja retseptiraamat ühes. Selle vahendatava info põhjal teavad rakud, missuguseid valke on vaja sünteesida.
Rakuprotsesse juhitakse rakutuumast, kus asub raku pärilikkusmaterjal desoksüribonukleiinhape (ingl deoxyribonucleic acid, lüh DNA). Seal lülitatakse geene sisse-välja, olenevalt sellest, mida on rakul parajasti vaja. Aktiivsed geenid saadavad juhised raku organellidele ning annavad teada, milliseid valke on parasjagu tarvis sünteesida.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud