Mis on mRNA?

Lühend mRNA jõudis eriti laialt igapäevastesse uudistesse siis, kui kasutusele tuli COVID-19-vaktsiin. Mis asi see mRNA õigupoolest üldse on?

© Shutterstock

ESBEN SCHOUBOE

31. JUULI 2023

See on lühend pikast ja lohisevast terminist „informatsiooni-ribonukleiinhape“ ehk „informatsiooni-RNA“ (ingl messenger ribonucleic acid, lüh mRNA). Sellel ainel on täita otsustav roll rakkude valgusünteesis. Nagu nimetuski ütleb, on mRNA on justkui rakkude sõnumitooja ja retseptiraamat ühes. Selle vahendatava info põhjal teavad rakud, missuguseid valke on vaja sünteesida.

Rakuprotsesse juhitakse rakutuumast, kus asub raku pärilikkusmaterjal desoksüribonukleiinhape (ingl deoxyribonucleic acid, lüh DNA). Seal lülitatakse geene sisse-välja, olenevalt sellest, mida on rakul parajasti vaja. Aktiivsed geenid saadavad juhised raku organellidele ning annavad teada, milliseid valke on parasjagu tarvis sünteesida.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress