Mis on kosmoseolend? Kas ka meie, maalased, oleme kosmoseolendid?

© Shutterstock

ESBEN SCHOUBOE

13. OKTOOBER 2023

Kosmoseolendid, tulnukad, Maa-välised olendid – kõik need sõnad kirjeldavad olendeid, tihti inimese­sarnaseid, kes ei ole pärit planeedilt Maa.

Inglise Merriami-Websteri sõna­raamat eristab extraterrestrial’ist („Maaväline“) kahte versiooni, mis koos sõnaga alien (otsetõlkes „võõras“) on otsesed vasted sõnale „kosmoseolend“. Ingliskeelne termin ise pärineb ladina keelest, kus extra tähendab „välist“ ja terrestrial „maist“. Seega tähendab extraterrestrial midagi, mis asub väljaspool meie enda planeeti. Selle definitsiooni järgi ei ole meie, inimesed, ise kosmoseolendid.

Sõna extraterrestrial võib tähendada omadus­sõna asemel ka nimisõna – see võib tähendada olendit, kes elab teisel planeedil ning kellel on mingit laadi intelligent­sus. Seda sõna võib kasutada ka üldise kirjeldusena teiste planeetide bioloogilise elu, näiteks bakterite kohta. Siis kasutatakse ka sõnapaari „Maa-väline elu“ (extraterrestrial life).

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress