Mis oleks, kui paigutaksime kosmosesse hiiglaslikud päikesevarjud?

Kas kasvuhooneefektiga oleks võimalik võidelda, kui me paigutaksime kosmosesse suured peeglid või päikesevarjud, mis peegeldaksid või piiraksid Maale jõudvat päikesekiirgust? Kas see langetaks temperatuuri?

© Shutterstock

JENS E. MATTHIESEN

1. JUUNI 2022

Mõte kahandada Maale jõudva päikesekiirguse hulka vastukaaluks inim­tekkelisele üleilmsele soojenemisele tekkis juba 1970ndail. Sellelaadseid tehnilisi lahendusi, millega keskkonda sihilikult muudetakse, nimetatakse geoinseneeriaks.

Kosmosega seotud geoinseneeria vallas on mängitud mitmesuguste ideedega. Neist lihtsaim lahendus seisneb peeglites, mis asuvad kosmoses ja peegeldavad päikesevalguse tagasi enne, kui see Maa atmosfääri jõuab. Peeglid heidaksid aga maapinnale märkimisväärselt suuri varje. Seepärast soovita­vad teised asjatundjad läätse, mis paikneks kosm­oses Maast 1 500 000 kilomeetri kaugusel. Lääts murraks valgust õige pisut, nii et Maale jõudva päikesekiirguse hulk väheneks üle kogu planeedi näiteks ühe protsendi võrra.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress