© Shutterstock
CHRISTIAN JUUL
1. JAANUAR 2022
1950. aastaist peale on maailma meemesilaste populatsioon vähenenud, kuid eriti 1980. aastaist alates on surnud nõnda palju mesilasi, et teadlastel on tekkinud küsimus, kas meemesilane võib täielikult välja surra. Probleem muutub üha tõsisemaks, sest kogu maailmas tabab mesilastarusid üha suuremal määral mesilasperede kollaps (ingl colony collapse disorder), mille tagajärjel terved kolooniad lihtsalt kaovad.
Meemesilased ei tooda üksnes mett, vaid tolmeldavad ka suurt osa toidutaimedest. Arvutuste põhjal tolmeldavad meemesilased seitsetkümmet neist ligikaudu sajast taimeliigist, mis toidavad umbes 90 protsenti maakera rahvastikust. Kui mesilased välja sureksid, oleks see mõõtmatult suur probleem, sest enamik marju, puu- ja köögivilju sureks lihtsalt lõplikult välja. Ka paljud metsikud lilled kaoksid, kuna meemesilased koguvad õietolmu ja nektarit sadadelt liikidelt. Teraviljade tolmeldamist mesilaste kadu ei mõjutaks, kuna need on tuultolmlejad.
Taimed ei suuda kiiresti tolmeldamistehnikat või -partnerit muuta, nõnda et pikemas perspektiivis jääks liike kõvasti vähemaks. Mingil hetkel tekiks uus tasakaal, sest teised putukad täidaksid meemesilaste niši. On mitu putukaliiki, kes võiksid näiteks viljapuude tolmeldamise enda peale võtta, kuid need liigid pole praegu kuigi levinud. Viljapuid ja teisi kultuurtaimi saaksid viimases hädas tolmeldada inimesed, aga see vähendaks kõvasti tootmismahte ning kergitaks saaduste hinda.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud