Lapsena hoiatati meid, et me ei sööks lumemarju, sest neist võib haigeks jääda. Kui mürgised võivad puud ja nende viljad tegelikult olla?
© Andi Edwards / Alamy / ImageSelect
MORTEN KJERSIDE PULSEN JA JENS E. MATTHIESEN
1. APRILL 2022
Guinessi rekordite raamatu järgi on maailma kõige mürgisem puu õun-surmapuu (Hippomane mancinella). See kasvab kuni 15 meetri kõrguseks ning selle kodu on mangroovitihnikuis, aga ka Põhja-, Kesk- ja Lõuna-Ameerika liivastel randadel. Hispaania keeles tähendab puu nimetus väikest õuna ja see tuleneb viljadest. Selle teine nimetus on arbol de la muerte, mis tähendab surmapuud. Puu valge mahl, mida leidub nii koores, lehtedes kui ka viljades, sisaldab mitmesuguseid mürkaineid, mida kõiki ei ole seni tuvastatudki.
Õun-surmapuu mahl tekitab nahale ville ning silma sattudes põhjustab ka pimedaks jäämist. Isegi vihmasaju ajal puu varjus seismine võib esile kutsuda sümptomeid. Kui puu süttib, võib ka suits põhjustada pimedaks jäämist, löövet ja hingamisraskusi. Rääkimata puu punaste küpsete viljade söömisest – see võib olla surmav, sest viljade mahl söövitab siseorganeid.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud