Milline on maailma mürgiseim puu?

Lapsena hoiatati meid, et me ei sööks lumemarju, sest neist võib haigeks jääda. Kui mürgised võivad puud ja nende viljad tegelikult olla?

© Andi Edwards / Alamy / ImageSelect

MORTEN KJERSIDE PULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

1. APRILL 2022

Guinessi rekordite raamatu järgi on maailma kõige mürgisem puu õun-surmapuu (Hippomane mancinella). See kasvab kuni 15 meetri kõrguseks ning selle kodu on mangroovi­tihnikuis, aga ka Põhja-, Kesk- ja Lõuna-Ameerika liivastel randa­del. Hispaania keeles tähendab puu nimetus väikest õuna ja see tuleneb viljadest. Selle teine nimetus on arbol de la muerte, mis tähendab surmapuud. Puu valge mahl, mida leidub nii koores, lehtedes kui ka viljades, sisaldab mitmesuguseid mürk­aineid, mida kõiki ei ole seni tuvastatudki.

Õun-surmapuu mahl tekitab nahale ville ning silma sattudes põhjustab ka pimedaks jäämist. Isegi vihmasaju ajal puu varjus seismine võib esile kutsuda sümptomeid. Kui puu süttib, võib ka suits põhjustada pimedaks jäämist, löövet ja hingamis­raskusi. Rääkimata puu punaste küpsete viljade söömisest – see võib olla surmav, sest viljade mahl söövitab siseorganeid.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress