Milline on inimese konstrueeritud kõige kiirem sõiduk?

© JHUAPL/NASA

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

1. DETSEMBER 2022

21. novembril 2021 kihutas sond Parker Solar Probe Päikesest mööda kiirusel 586 864 km/h. See on tavalisest reisilennukist 700 korda kiirem. Just Parker Solar Probe’i kätte saigi sel hetkel inimeste konstrueeritud sõiduki kiirusrekord. Sellisel kiirusel oleks teoorias Maalt Kuule võimalik reisida kõigest 40 minutiga.

Parker Solar Probe möödus Päikesest 8,6 miljoni kilomeetri kauguselt. Ükski kosmoseaparaat pole Päikesele kunagi sellest lähemal viibinud. Võrdluseks olgu öeldud, et Maa asub Päikesest umbes 150 miljoni kilomeetri kaugusel. Missiooni eesmärk on uurida meie tähte lähedalt ning 685kilogrammine sond annab astronoomidele infot selle kohta, miks Päikese atmosfääri välimine kiht ehk kroon on mitu miljonit kraadi kuumem kui tähe pind.

Parker Solar Probe otsib ka uut infot päikesetuule kohta. See on laetud osakeste voog, mida Päike kosmosesse paiskab. Need osakesed tekitavad Maa peal näiteks virmalisi, kui Maa atmosfääris leiduvad osakesed ergastuvad. Tugevate päikese­­pursete puhul, kui laetud osakesi on iseäranis palju, võivad need aga olla ohtlikud elektroonika­­seadmetele.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress