Millest kõneldakse rännuparves?

© Shutterstock

MADIS AESMA

1. JAANUAR 2022

Parvedes lendavad linnud ei laula, vaid häälitsevad. Lauldakse pigem pesitsusajal, kuid muul ajal „räägitakse“ omavahel erinevate häälitsustega.

Reisil olevatel inimestel on tavaks oma­vahel vestelda (kui tegu on võhi­võõrastega, kuid puudub teadmine, kuhu sõidetakse, siis küsitakse seda kaas­reisijatelt). Samalaadne teabevahetus käib ka linnuparvedes. Mida üksteisele teatatakse, ei oska täpselt öelda, kuid tegu võib olla noorte noomimisega, et nad üleliia ei sahmerdaks ja ühtset joont hoiaksid, või siis lihtsalt kontrollimisega, kas kõik on kohal ning mis seisus keegi on, kas on vaja tempot maha võtta (või lausa puhkepeatus teha). Ühesõnaga – kõik­suguse vokaalse suhtluse sisu on üldine teabevahetus.

Eri linnuliikidel on kasutusel erinevad häälitsused (igal liigil oma laul), kuid paljud häälitsused on universaalsed. Näiteks värvuliste segasalkades, kus võib koos olla viis-kuus liiki, on ärevus- ja hoiatushüüded mõistetavad kõigile. Vaevalt aga sookured tihaste paanikast aru saavad – seda pole ka vaja, sest oht, mis ähvardab tihast, paneb sookure vaevu kulmu kergitama.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress