Nurrmootori saabumine Eestisse

Kassid said koduloomaks Egiptuses. Millal aga jõudsid nad Eestisse ja kuidas?

© Shutterstock

MADIS AESMA

1. DETSEMBER 2022

Pikka aega on kasside kodustamist omistatud vanadele egiptlastele, kes teadagi kasse jumaldasid, ning on arvatud, et nad tegid seda umbes 4000 aasta eest. Sellele mõttele annab tuge tõik, et kõiki tänapäeva kodukasse ühendab ühine eellane, kes oli liigi poolest aafrika metskass (Felis sylvestris lybica). 2000. aastate alguses avastati Vahemerest Küprose saarelt kiviaja matus, mille vanuseks hinnati umbes 9500 aastat ja millest leiti inimesega koos maetud aafrika metskass. See viitab, et iidne Küprose kass oli kodustatud või vähemasti mingil määral taltsutatud. Pealegi polnud saarel kohalikke kasse ja ilma inimese abita poleks kassid kuidagiviisi saarele saanud.

Foiniiklased ja kreeklased tõid kassid hiljem Euroopasse ning Rooma impeeriumi päevil olid nad hinnas kui kahjurite hävitajad, aga juba ka lemmikloomadena. Roomlastega jõudis suur hulk kasse impeeriumi laienedes ka näiteks Briti saartele, kuigi päris esimesed kassid elasid seal juba rauaajal enne nende saabumist.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress