Mikseri vispel püüab meretuult

Kui EL tahab 2050. aastaks olla kliimaneutraalne, on selles oluline roll tuuleenergial. Selle eesmärgi poole aitab nüüd kiiremal sammul edasi liikuda üks vana disain, mis kõige rohkem meenutab ühe köögi­tarviku osa.

© Shutterstock

MIKKEL MEISTER

1. MÄRTS 2023

Tuulegeneraatorile mõeldes kerkib silme ette kõrge, peenike valge torn, mille otsas on tavaliselt kolme labaga rootor. Tuul lükkab labad liiku­ma ja paneb nii turbiini võlli pöörlema. Tuuleenergiast saab mehaaniline energia, mis generaatoris muundatakse omakorda elektrienergiaks. Nii saabki teha tuulest elektrit.

Selline harjunud ettekujutus tuule­generaatorist kui hirmkõrgest tornist ei ole ainuke tõde. Mitu firmat tahavad pakkuda klassikalisele meretuuliku versioonile alternatiive. Nende seas on näiteks Rootsi ettevõte SeaTwirl. Nemad justkui pööravad tuuliku merepinna suhtes külili. Kui traditsioonilise tuuliku rootor näeb oma labadega välja, nagu oleks see võetud otse propellerlennuki küljest, siis SeaTwir­li vertikaalse teljega tuule­turbiin (ingl vertical axis wind turbine, lüh VAWT) meenutab rohkem mikseri visplit.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress