Miks tekib paljudel meestel vananedes õllekõht?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

JUUNI 2023

Isegi kui nende keha on muidu sale, tekib paljudele üle 40aastastele meestele ette selgelt pungitav vats. Peamine põhjus on muidugi lihtne: nad tarbivad rohkem kaloreid, kui organism ära tarvitab. On ka mõningad nüansid, mis just niisuguse kõhu teket soosivad.

Kui naiste rasvkude ladestub peamiselt otse naha alla ja jaotub üle kogu keha, siis meestel on kalduvus koguda vistseraalset ehk kõhuõõnerasva. Erinevuse põhjus seisneb suguhormoonides östrogeenis ja testosteroonis, millel on suur mõju sellele, kuidas rasvkude kehas talletatakse. Naissuguhormoon östrogeen soodustab rasva ladestumist naha alla, suur meessugu­hormooni testosterooni sisaldus takistab rasva ladestumist kõhule.

Pärast 30. eluaastat hakkab meeste organismi testosteroonisisaldus vähenema kiirusega üks protsent kuni kolm protsenti aastas. See suurendab õllekõhu tekkimise riski. Testosteroon kahandab ensüümi LPL aktiivsust, mis moodustab rasvhappeid, mis soodustavad energia salvestumist rasvkoerakkudesse. Kui testosterooni­sisaldus väheneb, siis LPLi aktiivsus suure­neb ja kõhuõõne rasvkude pakseneb.

Suur õllekõht on terviserisk, sest kõhuõõne rasvkoest jõuavad organismi ained, mis põhjustavad põletikku veresoontes ja mitmes elundis. Rasvkoe kõhuõõnde ladestumist saab seostada ka kõrg­vererõhktõve, südame-veresoonkonna­haiguste, 2. tüüpi diabeedi ning üldise suure­ma suremusega.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress