Miks teise torditükk võib meid endast välja ajada?

Inimene pigem loobub torditükist, kui võtab vastu kaaslase omaga võrreldes väiksema tüki. Põhjus on evolutsioonis ja samalaadset käitumist on näha ka meie lähimate sugulaste ahvide puhul.

© Shutterstock

JILL BYRNIT

18. OKTOOBER 2023

Kui oled juhtumisi näinud, kuidas kari paaviane toitub, oled ehk märganud ka seda, et kõige kõrgemal hierarhilisel positsioonil ehk tähtsaimad karjaliikmed saavad alati parimad palad endale. Sama kehtib paljude teiste loomade, näiteks lõvide, reesusahvide ja mandrillide puhul. See ei ole lihtsalt juhus. Nimelt on nende loomaliikide puhul eesõigus alati mõjuvõimsaimal isendil ja too võib võtta, mida hing ihaldab, misjärel madalama staatusega loomad jagelevad ülejääkide üle. Võim annab liidrile selleks õiguse.

Inimestel enamasti see nii ei ole. Muidu­gi on indiviide, kes ei mängi samade reeglite järgi nagu teised ja võivad endale ähvarduste teel nõuda hüvesid, milleks neil muidu õigust pole. Üldiselt on inimestel eriti kõrgelt arenenud õigluse ja mõistlikkuse mängureeglid, nii et see, mis on õiglane või ebaõiglane, on kõigile üheti mõistetav ning selle üle pole tarvis pikki arutelusid pidada.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress