Miks teevad elektrilised veekeetjad nii hirmsat lärmi?

© Shutterstock

CHRISTIAN JUUL

1. JAANUAR 2022

Veekeetjas tekitab müra selles oleva vee liikumine. Kui kann sisse lülitada, on see algul vait, sest küttekeha alles kuumeneb ja vesi on külm. Kui küttekeha on niivõrd soojenenud, et ületab kriitilise temperatuuri, hakkab vesi küttekeha pinnalt aurustuma. Kõigepealt tekivad pisikesed aurumullikesed, mis kokkupuutel ümbritseva külma veega peaaegu kohe lõhkevad. See tekitab algul lihtsalt kahinat. Mida edasi, seda suuremaks jõuavad mullid enne purunemist paisuda, kui need veekeetjas põhjast kõrge­male tõusevad. Selle faasi ajal teeb veekann kõige kõvemat müra. Lõpuks on vesi kannus ühtlaselt nii kuum, et mullid ei jõuagi lõhkeda enne, kui jõuavad vee­pinnale. Siis kuuleme mulinat.

Nähtust, kus vedelikku tekivad tühemikud (näiteks mullidena), nimetatakse kavitatsiooniks. Mõnes valdkonnas tekitab see inseneridele päris palju peavalu. Kavitatsiooni võib tekitada näiteks valesti disainitud laeva sõukruvi, mis liiga kiiresti pöörleb. Tekkivad mullid kahandavad kruvi töö­võimet ning kulutavad lõhkedes ka metallisulamit, millest kruvi koosneb.

Loe ka neid artikleid

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress