Miks on kotkastel nii suured tiivad?

Kotkad näevad tänu oma võimsatele tiibadele välja majesteetlikud. Mis on nii suurte tiibade praktiline funktsioon? Mida kotkas suurtest tiibadest võidab?

© Shutterstock

NIELS HALFDAN NIELSEN

1. MÄRTS 2022

Mitteametliku definitsiooni järgi on kotkad rühm suuri röövlinde, kes kõik kuuluvad pistrikuliste seltsi ja neist enamik haugaslaste sugukonda. Kotkastel on suur tiiba­de siruulatus, jõuline kehaehitus ja tugev, tavaliselt konksus nokk. Näiteks kaljukotkal võib tiibade siruulatus olla kuni 230 senti­meetrit, kuid keha pikkus kuni meeter.

Suuri tiibu on tarvis selleks, et õhku tõusta ning pikki vahemaid liueldes läbida. Mida suuremad tiivad, seda rohkem tõstejõudu need tekitavad ja seepärast võib kotkas pikalt lennata tiibu lehvitamata. Selle asemel laotab lind tiivad lihtsalt laiali ja soojad õhuvoolud kannavad teda. Õhus liuglevad kotkad tavaliselt pikki vahemaid aeglaselt ning otsivad samal ajal saakloomi.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress