Miks on koeri treenida nii lihtne?

Miks on koerad üldiselt tunduvalt kuulekamad kui kassid?

© Alamy/Imageselect

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHEISEN

14. AUGUST 2023

Koer õpib tõepoolest käsklused kergesti selgeks ning teda saab dresseerida isegi väga keerulisi trikke tegema. Kassid seevastu näivad kuuletuvat ainult siis, kui viitsivad. Selle peamine põhjus on selles, et koerad põlvnevad huntidest, kes on karjaloomad, ning nii on neile täiesti loomulik harjuda range hierarhiaga ja kuuletuda vastu vaidlemata kõrgema positsiooniga karjaliikmele. Koer peabki sageli oma omanikku karja juhiks.

Kuulekus on geenides

© Alamy/Imageselect

Tänu karjaloomast põlvnemisele saab koeri treenida täitma väga erilisi ülesandeid, näiteks saab neid õpetada narkootikume otsima.

© Shutterstock

Hoolimata sugulusest koeraga on rebaseid üsna raske treenida. Põhjus on selles, et rebased elavad nagu kassidki üksinda, nii et neil pole karjas elamise kommet evolutsiooniliselt välja kujunenud.

© Shutterstock

Kaelkirjak on karjaloom, aga teda on siiski raske treenida. Põhjus on selles, et tal on kehv mälu, nii et isegi kui ta õpib midagi, on see kiiresti peast pühitud.

Kaslastele on aga omane elada üksi või paarikaupa. Seda, tõsi küll, siiski mõne erandiga. Näiteks lõvidele on kombeks rühmades elada. Kuna aga üldiselt on kaslased eluviisi poolest üksiklased, ei ole neil mingit põhjust oma eluviisi kellegi teise tegemiste järgi sättida – või veel enam –end kamandada lasta. Sealjuures on lõvi lihtsam kuuletuma treenida kui teisi, väiksemaid kaslasi. Ka kodukassid on teatud määral treenitavad, aga see on palju keerulisem töö kui koerte treenimine.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress