Miks on inimestel küüned?

© Shutterstock

MORTEN KJESRIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

1. APRILL 2023

Meie küüned koosnevad valgust, mida nimetatakse keratiiniks. Sellestsamast materjalist on ka näiteks hobuse kabjad, mis ongi põhimõtteliselt väga suured varba­küüned. Nii meie kui ka hobuse kaugetel esivanematel olid kümnete miljonite aastate eest praeguste küünte ja kapjade asemel küünised.

Inimese küünte peamine funktsioon on kaitsta pehmeid sõrme- ja varbaotsi. Mõnikord kasutame küüsi ka tööriistadena, näiteks lotopileti kraapimiseks või pisikeste asjade maast üles korjamiseks. Viimati nimetatus oleme meie, inimesed, väga osavad, sest meie käed võimaldavad asju haarata just nagu pintsetti­dega, mispuhul pöidla ja nimetissõrme otsad puutuvad kokku ning haaratav ese jääb nende vahele.

See võime on omane vähestele liikidele, kelle seas on peale meie muidugi meie lähi­sugulased ahvid. Natuke teisiti on käpaliselt väga osavad pesukarud (tõsi, neil pole pöidlaid ja nii saavad nad asju maast üles tõsta ainult kahe käpa vahel).

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress