© Shutterstock
MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN
JUUNI 2023
Tavaliselt elavad merivarblased 50–200 meetri sügavusel kivisel merepõhjal, kuid varakevadel kogunevad nad madalasse vette, et kudeda seal oma korallikarva ja mitmel pool maailmas delikatessiks peetavat marja.
Oma pontsaka ja kohmaka keha tõttu ei ole merivarblane otseselt teab mis kalamaailma silmarõõm. Hallikas emaskala võib kasvada isegi kuni 50 sentimeetri pikkuseks, ent isane kasvab harva 35 sentimeetri pikkuseks. Seevastu on isane veidi värvilisem, ja kui kudemisaeg ukse ees, muutub ta emasele mulje avaldamiseks eriti punaseks.
Isane saabub rannikuvetesse aasta algul, ent marja tõttu kaluritele huvi pakkuv emane ilmub kohale alles kevadel. Madalas vees koeb ta kuni 200 000 marjast koosneva kleepja massi, mis takerdub kividele ja merepõhja. Kui mari koetud ja isane on selle viljastanud, ujub emane tagasi sügavamasse vette, kuid isane jääb ranniku äärde ning valvab marja, kuni neist umbes kaks kuud hiljem kooruvad maimud.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud