Miks tulevad merivarblased rannikule?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

JUUNI 2023

Tavaliselt elavad meri­varblased 50–200 meetri sügavusel kivisel merepõhjal, kuid vara­kevadel kogunevad nad madalasse vette, et kudeda seal oma korallikarva ja mitmel pool maailmas delikatessiks peetavat marja.

Oma pontsaka ja kohmaka keha tõttu ei ole merivarblane otseselt teab mis kalamaailma silmarõõm. Hallikas emaskala võib kasvada isegi kuni 50 sentimeetri pikkuseks, ent isane kasvab harva 35 sentimeetri pikkuseks. Seevastu on isane veidi värvilisem, ja kui kudemisaeg ukse ees, muutub ta emasele mulje avaldamiseks eriti punaseks.

Isane saabub rannikuvetesse aasta algul, ent marja tõttu kaluritele huvi pakkuv emane ilmub kohale alles kevadel. Madalas vees koeb ta kuni 200 000 marjast koosneva kleepja massi, mis takerdub kividele ja merepõhja. Kui mari koetud ja isane on selle viljastanud, ujub emane tagasi sügavamasse vette, kuid isane jääb ranniku äärde ning valvab marja, kuni neist umbes kaks kuud hiljem kooruvad maimud.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress