Miks me kardame pimedust?

Enamik lapsi pelgab pimedust, aga see võib ärevust või ebakindlust tekitada ka täiskasvanutel. Kust pärineb pimedusehirm?

© Shutterstock

MORTEN KJERSIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

1. VEEBRUAR 2023

21. sajandi kõrgtehnoloogilises maailmas võib pimedusekartus tunduda ebaratsionaalse ja põhjendamatuna. Skotofoobia ehk haigusliku pimeduse­pelguse juured on meie arenguloos. See hirm tagas meie liigi säilimise.

Asja täpsem põhjus seisneb selles, kuidas me meeli kasutame. Meie eellased on alati olnud päeval aktiivsed ja nii on meie nägemis­võime kujunenud kõige paremini toimima kuni 10 000-luksise valgustustiheduse juures. Pimeduse saabudes kohanevad silmad olukorraga ning muutuvad 300 korda valgus­tundlikumaks. Sellegi­poolest on meie pimedas nägemine kehv. Tõsi, ühe­luksise valgustustiheduse puhul me veel aimame ümbrust, ent paljud loomad tulevad toime märksa vähema valgusega. Öise aktiiv­susega kaslased, ka tavalised kodukiisud, näevad 0,125-luksise valgustus­­tiheduse korral ehk nemad vajavad kaheksandikku valgusest, mis on tarvis meile. Kakkude öine nägemine on veel kümme korda parem kui kaslastel. Sõnniku­mardikale piisab 0,0001 luksist.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress