© Shutterstock
MORTEN KJESRIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN
1. APRILL 2023
Kroonitud peade vaimustus on psühholoogiliselt sama kui tõmme tuntud telenägude või sporditähtede poole. Psühholoogid nimetavad nähtust parasotsiaalseks käitumiseks, mille puhul tekib inimestel ühekülgne suhe inimesega, kellega nad kunagi päriselt ei suhtle. Paljudel inimestel tekib parasotsiaalne side kuninglike perekondadega ning see võib olla nii tugev, et nad kogevad lausa leina, kui kuningakojas keegi sureb või kui mõni abielu lahutatakse.
2022. aastal avaldas psühholoog Lynn McCutcheon uuringu kuulsuste kummardamise kohta. Leebes vormis kuulsuste kummardamine on üsna levinud ning see hõlmab käitumist, mille puhul inimene jälgib kuulsust ja loeb tema kohta. Kuulsuse kultus intensiivistub, kui inimene hakkab oma elu teatud määral kuulsuse elu kaudu elama. Äärmuslikus järgus jõuab asi juba nii kaugele, et inimesel tekib üleidentifitseerimine ja talle saab kuulsusest kinnisidee. Inimesi, kellel on kalduvus äärmuslikule kuulsuse kummardamisele, kimbutab tihti ärevus, nad on üksildased ja nad pole tihtipeale ka eriti intelligentsed.
McCutcheoni arvates esindavad kuningakoja liikmed midagi, mida me oleme alateadlikult õppinud soovima: rikkust, kuulsust ja sotsiaalset staatust, mida ümbritseb teatav muinasjutulikkus. Ülikaua võimul olnud monarh võib teatud viisil kehastada ka stabiilsust.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud