Miks me armastame kuningakoja liikmeid?

© Shutterstock

MORTEN KJESRIDE POULSEN JA JENS E. MATTHIESEN

1. APRILL 2023

Kroonitud peade vaimustus on psühholoogiliselt sama kui tõmme tuntud telenägude või spordi­tähtede poole. Psühholoogid nimetavad nähtust parasotsiaalseks käitumiseks, mille puhul tekib inimestel ühekülgne suhe inimesega, kellega nad kunagi päriselt ei suhtle. Paljudel inimestel tekib parasotsiaalne side kuninglike pere­kondadega ning see võib olla nii tugev, et nad kogevad lausa leina, kui kuninga­kojas keegi sureb või kui mõni abielu lahutatakse.

2022. aastal avaldas psühholoog Lynn McCutcheon uuringu kuulsuste kummardamise kohta. Leebes vormis kuulsuste kummardamine on üsna levinud ning see hõlmab käitumist, mille puhul inimene jälgib kuulsust ja loeb tema kohta. Kuulsuse kultus intensiivistub, kui inimene hakkab oma elu teatud määral kuulsuse elu kaudu elama. Äärmuslikus järgus jõuab asi juba nii kaugele, et inimesel tekib üleidentifitseerimine ja talle saab kuulsusest kinnisidee. Inimesi, kellel on kalduvus äärmuslikule kuulsuse kummardamisele, kimbutab tihti ärevus, nad on üksildased ja nad pole tihtipeale ka eriti intelligentsed.

McCutcheoni arvates esindavad kuninga­koja liikmed midagi, mida me oleme alateadlikult õppinud soovima: rikkust, kuulsust ja sotsiaalset staatust, mida ümbritseb teatav muinasjutulikkus. Ülikaua võimul olnud monarh võib teatud viisil kehastada ka stabiilsust.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress