Mikrorobotid ründavad otse vähkkasvajat

Teadlased saavad kemoteraapia abil ravida vähkkasvajaid otse, kasutades kalakesesarnaseid 4D-prinditud mikroroboteid.

© Shutterstock

DENIS RIVIN

1. JUUNI 2022

Juuste väljalangemine, iiveldus ja väsimus – need on kõrvalnähud, millega kemoteraapiat saavad patsiendid kimpus on, sest ravi mõjutab nii terveid kui ka haigeid rakke. Ameerika Keemia­ühingu teadlased on töötanud välja mikrorobotid, mis toimetavad ravimi otse vähirakku, nii et terveid rakke säästetakse ning haige ei pea ebameeldivaid kõrvaltoimeid taluma.

Mikrorobotid on 4D-prinditud ja valmistatud hüdrogeelist. 4D-printimine tähendab siinjuures, et tegu on selliste 3D-prinditud objektidega, mis suudavad muuta oma kuju või funktsiooni. Praegusel juhul on kalakujulise roboti ülesanne vabastada ravimit sisaldavad nanoosakesed, kui robot tuvastab vähiraku läheduses muutuse pHs. Enne kui robotid tööle saadetakse, paigutatakse need lahusesse, mis muudab need magnetiliseks. Pärast seda saavad teadlased robotite liikumist veresoontes magnetite abil juhtida. See tähendab, et mikroroboteid on võimalik kontrollida ja tegutsema sundida kahel viisil: magnetismi ja pH abil.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress