Merihobukestel puuduvad tähtsad kasvuhormoonid

Uuring aitab selgitada merihobukeste omapärast füsiognoomiat. Samas on uuringu tulemused ka vahend, mille abil säilitada neid väga erilisi kalu.

© Shutterstock

NANNA VIUM

1. VEEBRUAR 2023

Merinõellaste hulka kuuluvad merihobukesed on maailmamere ühed omapäraseimad kalad. Neid on nii naha­manustega kui ka ilma. Mõlemal puhul kasutab kala pikka torujat suud mikroskoopiliste toidu­palakeste sisse imemiseks. Omapärane on seegi, et isased kalad võtavad haudumistöö enda peale, kandes viljastatud marja haude­kotis. Merihobukese keha on kaetud luu­plaatidega.

USA Oregoni ülikooli teadlased avastasid, et merihobukestel puuduvad tähtsad kasvu­geenid, mille abil arenevad näiteks hambad. Küll aga sisaldab looma genoom hulganisti korduvaid transposoone, nn hüppavaid geene. Need võivad paikneda iseseisvalt genoomis eri kohtadesse ümber ning see ei lase teistel geenidel organismile iseloomulike tunnuste arengut mõjutada.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress