Merevaik peitis tundmatut liiki

Merevaigutükist avastati tundmatu ühepäevikuliste sekka kuuluva putukaliigi isendi kivistis. Mikroskannimised ja 3D-pildid juhtisid teadlased õigele teele.

© R Godunko et al, 2022. Scientific Reports

KAREN GRUBBE

1. MAI 2023

Ühepäevikuliste (Ephemeroptera) seltsi kuuluvaid putukaliike iseloomustab üli­lühike eluiga pärast vastsest valmikuks saamist. Valmiku­elu võib neil kesta ainult mõne tunni või kõige rohkem ühe päeva, nagu nimetuski ütleb, ning pärast paaritumist nad surevad. Vastseelu võib mõnel liigil kesta samas isegi paar aastat. Nende elukäik on seotud mageveekogudega ning nad on eksisteerinud juba viimased 350 miljonit aastat. See tähendab, et nad olid olemas juba ammu enne dinosaurusi. Hoolimata pikast eksisteerimis­ajast on ühepäevikuliste kivistisi siiani leitud vähe.

Nüüd saadi ühest merevaigutükist ainulaadne leid. Töörühm, milles olid osalised ka Hispaania Granada ülikooli teadlased, avastas väga hästi säilinud ühepäevikulise ja suutis alles hiljaaegu välja töötatud skannimistehnoloogia abil kindlaks teha ka selle, et leitud on täiesti uus liik. Nende tulemused avaldati ajakirjas Scientific Reports.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress