Mereteadlased uurisid Eesti vetes leiduvaid metallimugulaid

Eesti, Norra, Poola ja Rootsi mereteadlased keskendusid ühisel ekspeditsioonil Soome lahel Vaindloo saare lähedal 50-80 meetri sügavusel merepõhjas asuvate raua-mangaani mugulate tekke uurimisele.

© Eesti Geoloogiateenistus

MADIS AESMA

1. SEPTEMBER 2023

Eesti Geoloogiateenistuse eestvedamisel toimunud uurimiseretk viidi läbi Riigilaevastiku mitmeotstarbelise laevaga EVA-316. Lisaks mugulatele uuriti laiemaltki keskkonna ökoloogilisi tingimusi, samuti hinnati reostuse ja inimtegevuse mõju Soome lahe keskkonnale.

Uuringute läbiviimiseks kasutati Norra Trondheimi teadus- ja tehnikaülikoolist spetsiaalselt selleks otstarbeks kohale toodud kaasaegset veealust robotit (ROV – remotely operated vehicle, artikli päisepildil on see oma robotkäega merepõhjast proovi võtmas). See võimaldab detailset filmimist ja proovide kogumist mitme erineva proovivõtuseadmega. Norrast laenatud ROV süsteem on analoogne robotiga, mida kasutati äsja Estonia vraki uurimisel ja merepõhjast proovide võtmisel.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress