Meie kosmilises naabruses asub üleni rauast planeet

Metallikera – nii võib seda nimetada küll – tiirleb ümber oma süsteemi tähe ülikiiresti. Lausa nii kiiresti, et planeedi üks aasta kestab Maa-ajas vaid 7,7 tundi. 

© Illustratsioon: NASA

MADIS AESMA

21. SEPTEMBER 2023

Praeguseks on eksoplaneetide nimekirjas juba üle 5000 planeedi. Niiviisi kutsutakse neid planeete, mis asuvad Päikesesüsteemist väljas ja tiirlevad ümber mõne teise tähe. Nende olemasolu on prognoositud muidugi juba ammu, kuid teleskoopidega on neid avastatud alles viimase kolmekümne aasta vältel. Nimekiri täieneb pidevalt.
 
Kõnealune planeet Gliese 367b, teise nimega Tahay, tiirleb ümber tähe nimega Gliese 367. See täht asub meist umbes 30 valgusaasta kaugusel. Iseenesest ei ole ülilühikeses orbiidis midagi hullupööra erilist, selliseid planeete on avastatud umbes 200 ringis. Kuid mis teeb Tahay omapäraseks, on see, et planeet on ülitihe. Niiviisi kirjutab Evan Gough väljaandes Universe Today. Selline tihedus tähendab, et tõenäoliselt on tegu põhimõtteliselt puhtast metallist, täpsemalt rauast, keraga. 
 
Planeet avastati 2021. aastal. Teadusajakirjas The Astrophysical Journal Letters on nüüd avaldatud värske analüüs, milles planeedi massi ja raadiust täpsustatakse. Töö juhtautor on Elisa Goffo Torino ülikooli füüsika osakonnast. Öeldakse, et Tahay pole kuigi suur, selle raadius on viimaste analüüside järgi 70% Maa oma ja mass 63% meie planeedi oma. Tegu on nn Super-Merkuuriga (tõmmatakse paralleel meie oma Päikesesüsteemi Päikesele lähima planeediga). 

Sellised gabariidid tähendavad, et Tahay peab olema Maast kaks korda tihedam.  Suure tõenäosusega on Tahay kunagise palju suurema planeedi rauast tuum. Mingi kosmilise katastroofi tõttu hävines kunagise suurema planeedi kivine pealispind ja tuum jäi paljalt ümber tähe tiirutama. On võimalik, et katastroof toimus siis, kui Gliese 367 süsteemi planeedid alles tekkimisfaasis olid. Siis põrkasid protoplaneedid omavahel kokku ja ränine-kivine pealispind pühiti noore Tahay pinnalt minema.
 
Ei saa välistada ka seda, et planeet sündiski rauast kerana, kuid seda peetakse vähe tõenäoliseks. Kolmas variant on, et planeet on kunagi ammu eksisteerinud Neptuuni-sarnase gaasihiiu jäänus. Sellise stsenaariumi puhul pidanuks raudtuumaga külm gaasiplaneet tekkima tähest kaugel, liikuma siis tähele aina lähemale, misjärel täht oma kiirgusega gaasid raudtuuma ümbert minema “puhus”.

Loe ka neid artikleid

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Teadus jõuab postkastidesse iga kuu alguses. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Teaduse veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress