Meie jalgade all võivad peituda suure võõra planeedi tükid

Vaata videot arvutisimulatsioonist selle kohta, kuidas kokkupõrge võis välja näha.

© HONGPING DENG, HANGZHOU SPHERE STUDIO, CHINA

NANNA VIUM

4. NOVEMBER 2023

Astronoomid on üsna ühel meelel, et umbes 4,5 miljardit aastat tagasi põrkas meie Maa kokku umbes Marsi-suuruse taevakehaga, mida kutsutakse Theiaks.

Kui Theia ja Maa kokku põrkasid, paiskus kosmosesse suur hulk ainet, millest arvatakse olevat tekkinud Kuu. Nüüd on Suurbritannia, USA ja Hiina teadlased arvamusel, et osa Theiast peidab end meie jalgade all, ligi 2900 kilomeetri sügavusel, Maa vahevööst allpool.

Teadusajakirjas Nature avaldatud uurimuses väidavad teadlased, et kosmosekatastroofi tulemusel jäi osa Theiast noore Maa sisse. Kui uurijate hüpotees saab kinnitust, siis saab sellega selgitada Maa tuuma ümbritsevate suurte tihedate moodustiste olemasolu – need on tekkinud Theiaga kokku põrkamise tulemusel.

Maa tuuma ümbritsevad tükid ehk teadusliku nimetusega madala nihkekiirusega piirkonnad (LLVP) on hiiglaslikud, ligikaudu mandrite suurused. Üks neist asub Aafrika ja teine Vaikse ookeani all. Seni on kirjeldatud tükkide teket proovitud selgitada meie koduplaneedi sisemiste protsessidega, näiteks tektooniliste laamade liikumisega.

Video kokkupõrkest

Vaata allolevast videost, kuidas Maa ja Theia kokkupõrge võis välja näha. Teadlased proovisid arvutiga simuleerida seda, kuidas Maa erinevad kihid võisid meie koduplaneediga kokku põrganud Theia osadega seguneda.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress