Matemaatikud: kulli ja kirja viskel polegi mõlema tulemuse võimalus 50%

Spordivõistlustel, näiteks jalgpallis, kasutatakse sageli kulli ja kirja viset, et otsustada, kes mänguga alustab või kumb meeskond kumma platsipoole valida saab. Kuid matemaatikute tehtud värske teadustöö käigus on selgunud, et emma-kumma tulemuse tõenäosus ei ole sugugi võrdne ehk täpselt 50 protsenti.

© Shutterstock

MADIS AESMA

10. OKTOOBER 2023

Selleks, et niisuguse tulemuseni jõuda, vaatasid teadlased läbi tohutu hulga kulli ja kirja viskeid, lausa 350 757. USA matemaatiku Persi Diaconise töö tulemusest on selgunud, et asja tuum seisneb selles, kuidas münt üles visatuna õhus käitub. 

“Diaconise mudeli kohaselt põhjustab pretsessioon (pöörleva objekti pöörlemistelje orientatsiooni muutumine – toim.) seda, et münt veedab õhus rohkem aega niiviisi, et selle esialgu ülevalpool olnud külg on ka õhus kauem üleval,” kirjutavad teadlased oma uurimistöös, mis on veel retsenseerimata. “Tulemusena on suurem tõenäosus, et münt langeb samale küljele, millel see alguses oli.”

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress