Marss värises rekordilise tugevusega

NASA InSighti maandur registreeris 4. mail Marsil tugeva värina. Selle magnituud oli hinnangute järgi 5. Nii oli see umbes kuus korda energiarikkam kui eelmine tuvastatud Marsil toimunud värin.

© Shutterstock

DENIS RIVIN

1. JUUNI 2022

Mais toimunud värin ei kestnud sama kaua kui eelmine tugevaim värin, mis oli tuvastatav pooleteise tunni jooksul. See vältas siiski pool tundi, mis on palju pikem aeg kui neil värinail, mis Maal toimuvad. Kui meie mõistes oleks maavärin magnituudiga 5 pigem keskmine, siis Marsil ei toimu laamade liikumist ning seal on sellise tugevusega värin teoreetilise maksimumi lähedal. Vägevamalt punane planeet enam rappuda ei saakski. Maandur InSight on Marsil olnud üle kolme ja poole aasta. See laskus sinna novembris 2018 ja erinevalt kulguritest ei sõida see ringi, vaid püsib paigal. InSight uurib, mis Marsi pinna all toimub. See registreerib värinaid, planeedi sisetemperatuuri ja muud. Praeguseks on see registreerinud üle 1300 Marsi värina.

„Tänu sellele värinale saame heita Marsi sisemusse sellise pilgu, mis kunagi pole võimalik olnud,“ sõnas InSighti juhtteadlane Bruce Banerdt NASAst. „Teadlased analüüsivad neid andmeid aastaid. Oleme seda suurt värinat oodanud sest ajast peale, kui 2018. aasta detsembris oma seismo­meetri Marsil tööle panime.“

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress