NASA InSighti maandur registreeris 4. mail Marsil tugeva värina. Selle magnituud oli hinnangute järgi 5. Nii oli see umbes kuus korda energiarikkam kui eelmine tuvastatud Marsil toimunud värin.
© Shutterstock
DENIS RIVIN
1. JUUNI 2022
Mais toimunud värin ei kestnud sama kaua kui eelmine tugevaim värin, mis oli tuvastatav pooleteise tunni jooksul. See vältas siiski pool tundi, mis on palju pikem aeg kui neil värinail, mis Maal toimuvad. Kui meie mõistes oleks maavärin magnituudiga 5 pigem keskmine, siis Marsil ei toimu laamade liikumist ning seal on sellise tugevusega värin teoreetilise maksimumi lähedal. Vägevamalt punane planeet enam rappuda ei saakski. Maandur InSight on Marsil olnud üle kolme ja poole aasta. See laskus sinna novembris 2018 ja erinevalt kulguritest ei sõida see ringi, vaid püsib paigal. InSight uurib, mis Marsi pinna all toimub. See registreerib värinaid, planeedi sisetemperatuuri ja muud. Praeguseks on see registreerinud üle 1300 Marsi värina.
„Tänu sellele värinale saame heita Marsi sisemusse sellise pilgu, mis kunagi pole võimalik olnud,“ sõnas InSighti juhtteadlane Bruce Banerdt NASAst. „Teadlased analüüsivad neid andmeid aastaid. Oleme seda suurt värinat oodanud sest ajast peale, kui 2018. aasta detsembris oma seismomeetri Marsil tööle panime.“
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud