Sügavikud kihavad mereelust

Mariaani süvik on maailmamere sügavaim paik. 11 kilomeetri sügavusel pole kübetki valgust ja seal peaaegu puudub ka hapnik. Sellest hoolimata elab selles äärmuslikus keskkonnas mitmesuguseid olendeid.

© Shutterstock

ESBEN SCHOUBOE

12. VEEBRUAR 2024

Inimesed on heisanud lipu Kuule, saatnud kulgureid Marsile ja võtnud proove 300 miljoni kilomeetri kaugusel kosmoses asuvatelt asteroididelt, ent meie oma koduplaneedil Maal leidub ikka veel küllaldaselt paiku, kus me pole käinud ja mis on meile täiesti tundmatud. Suurt osa planeedist kattev maailmameri on väga salapärane paik, kuna see on ulatuslikult läbi uurimata.

USA Riikliku Ookeani- ja Atmosfääri­valitsuse (National Oceanic and Atmospheric Administration) hinnangu kohaselt on üle 80 protsendi kõigist meredest läbi uurimata ning kõige vähem on teada veekihtide ja merepõhja osade kohta, mis jäävad mitme kilomeetri sügavusele allapoole veepinda. Arvatakse, et kogu Maa merede põhjast on läbi uuritud ainult 0,0001 protsenti.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress