Mammut rändas 28 aastaga 80 000 km

Teadlastel õnnestus esimest korda kokku panna detailne pilt ühe mammuti rännetest kogu tema eluajal. Looma rännuteed selgitati välja tema võhast võetud 400 000 proovi põhjal.

© JR Ancheta

EBBE RASCH

1. MÄRTS 2022

Pikakarvaline londiline, kelle eluteel läbitud kilomeetreid ja marsruute analüüsiti, elas umbes 17 000 aastat tagasi praeguse Alaska aladel. Mammuti käigud said selgeks, kui teadlased uurisid üksikasjalikult tema võha kasvukihte, mille põhjal sai mammuti liikumisteed välja selgitada. Selgus, et mammut liikus suurel maa-alal ja kokku rändas ta oma eluajal 80 000 kilomeetrit. See vastab umbes kaheksale kilomeetrile päevas, ühtlasi kahele tiirule ümber Maa.

Teadlased analüüsisid strontsiumi isotoopide sisaldust mammuti võhas. Nende looduslikult esinevate radioaktiivsete ainete sisaldus varieerub paikkonniti. Nii varieerus ka selle mammuti söödud taimede strontsiumisisaldus olenevalt sellest, kus need taimed kasvanud olid. Seejärel ladestus strontsium looma vägevates võhkades.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress