Gotthardi tunnel

Maailma praegu pikim raudteetunnel viib läbi Alpide. 57 km pikkune Gotthardi tunnel on kõigiti turvaline. Alles paarsada aastat tagasi oli sellise tunneli ehitamine peaaegu ilmvõimatu ülesanne.

© Getty images

MIKKEL MEISTER

1. JAANUAR 2022

On 1828. aasta 12. jaanuar. Rühm töölisi on Londonis Thamesi jõe alt tunnelit läbi kaevates täies hoos, kui äkki tekib käigu lakke auk. Londoni põhja- ja lõunaosa ühendama pidanud 396 meetri pikkuse tunneli kaevamistööd seiskuvad järsult.

Noor insener Isambard Kingdom Brunel on parasjagu abis oma isal Marc Isambard Brunelil, kes on projekti peainsener. Kui vesi tunnelisse pahisema hakkab, tuleb tükk puitu tunneliseina kindlustanud kilbist lahti ja Isambardi jalg jääb selle alla kinni. Käik täitub imekiiresti veega ning kõik tuled kustuvad. Pilkases pimeduses hakkab tunnel kiiresti veega täituma ja sadakond meest peavad võitlema ellu jäämise nimel.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Ajakiri + digi

Paberajakiri + kõik lood mobiilis/arvutis

Digi

Kõik lood mobiilis/arvutis

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Loo uus kasutaja!

Täida allolev vorm registreerumiseks

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress