Maailmas on vaid seitse tõeliselt puhta õhuga maad - Eesti nende seas

Värske uuringu käigus tuli välja, et ainult seitsmes riigis vastab õhu kvaliteet WHO ehk maailma terviseorganisatsiooni standarditele. 

© Shutterstock

MADIS AESMA

20. MÄRTS 2024

Briti leht The Guardian annab teada, et paljudes paikades üle maailma muutub õhu kvaliteet aina kehvemaks. Saastet on üha rohkem, mõnel pool rohkete autode, tööstuse või muud laadi majandustegevuse tõttu, teisal ulatuslike loodustulekahjude pärast. Kui maailmas on kokku peaaegu 200 riiki, siis käesolevas uuringus kasutati 134 maa andmeid. Kõikjalt polegi korralikku õhuinfot võimalik saada, näiteks paljudest Aafrika riikidest. Ainult seitsmel maal leiti õhk vastavat WHO kriteeriumitele, mis puudutavad õhus sisalduvate ülipeente osakeste (koondnimetusega PM2,5) hulka. Peaasjalikult tekivad need osakesed inimtegevusega kaasnevate põlemisprotsesside tulemusel – jõuavad õhku tossavate tehaste korstnaist, automootoritest ja nii edasi.

Seitse riiki, kus õhu kvaliteet on hea ehk vastab normile, on Eesti, Austraalia, Soome, Grenada, Island, Mauritius ja Uus-Meremaa. Uuringu viis läbi Šveitsi õhu-uuringute organisatsioon IQAir, kasutades enam kui 30 000 seirejaama andmeid kõikjalt maailmast.

Üldiselt on maailmas õhk palju puhtam kui eelmisel sajandil. Ent siiani on kohti, kus õhusaastet on iseäranis rohkesti ja see on eriti ohtlik. Kõige saastunum on õhk Pakistanis, kus PM2,5-osakeste hulk õhus on 14 korda kõrgem WHO standardist. India, Tadžikistan ja Burkina Faso tulevad õhusaaste osas Pakistani kannul.

Kuid ka mõnedes kõrgelt arenenud heaoluriikides on muutus halvemuse poole toimunud õige äkki: Kanada oli pikka aega üks puhtaima õhuga maid läänemaailmas, kuid eelmisel aastal oli seal niivõrd palju looduspõlenguid, et sealne PM2,5-osakeste hulk õhus oli üleilmses kontekstis kõige hullem. Hiinas tõusis mullu PM2,5 tase õhus 6,5% võrra, kuna majandus sai COVID-19 pandeemia järel uue hoo sisse.

Õhusaaste tõttu sureb aastas umbes seitse mijonit inimest, valdavalt arengumaades, kus kasutatakse eriti palju ebapuhtaid kütuseid – nii hoonetele toasooja andmiseks, valgustuseks kui ka toidu valmistamiseks.

Turvaline PM2,5-osakeste määr on aastast 2021 viis mikrogrammi kuupmeetri õhu kohta. Selle kohaselt jooksevad ka paljud Euroopa maad, mis ometi on viimastel aastakümnetel palju pingutanud, et oma õhku puhastada, lati alt läbi.

USA teadlased üllitasid samas eelmisel kuul teadustöö, milles nad ütlevad, et tegelikult ei ole turvalist PM2,5 määra üldse olemaski.

Loe ka neid artikleid

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress