Maailma tuulegeneraatorid toodavad üha rohkem energiat

© Shutterstock

JENS E. MATTHIESEN

1. JUUNI 2020

Ülemaailmne tuulekiiruste uuring toob tuule­generaatoritele häid uudiseid. On selgunud, et viimase kümne aasta­ga on tuuled arvestatavalt tugevnenud Euroopas, Aasias ja Põhja-Ameerikas – need on aga piirkonnad, kuhu on rajatud kõige enam maismaal paiknevaid tuuleparke. Uuringu autoriks on USA Princetoni ülikooli teadlased.

Nendel laiuskraadidel, kus on kõige rohkem tuulegeneraatoreid, tekib tuul temperatuurierinevustest ekvatoriaalsete ja arktiliste alade vahel. See erinevus väheneb iga aastaga, sest arktilistes piirkondades tõuseb temperatuur kiiremini kui ülejäänud maailmas. Seepärast on tuul ajavahemikul­ 1978–2010 üldjoon­tes vähenenud. Uuringust selgub, et sel ajal on tuul iga aastakümnega kahe protsendi võrra vaibu­nud. See vastab 0,08 meetrile ehk 8 sentimeetrile sekundis. Pärast seda on muutused toimunud teises suunas. 2010. aastast alates on tuule kiirus jälle tõusnud ja kokku 5,4 protsendi jagu, 3,13 meetrist sekundis 3,3 meetrini sekundis. See ei kõla suure tõusuna, aga erinevus tähendab, et praegu saavad tuulegeneraatorid palju rohkemate tundi­de jooksul normaalselt töötada kui kümme aastat tagasi.

Tellijale avatud. Edasi lugemiseks logi sisse või tee tellimus.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Supertellimus

Supertellimus kuumaksega

10,95 €

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

  • Paberajakiri iga kuu
  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine kogu perele
  • Kingituseks kaasaskantav kõlar

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 15 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Paberil Imeline Teadus jõuab postkastidesse iga kuu alguses. Veebis ilmuvad artiklid iga päev.

Supertellimus aastaks

109 €

Ühe kuu kohta 17% soodsam

* kingituseks kaasaskantav kõlar väärtusega 53€

Digitellimus

Kaks esimest kuud kokku

4,95 €

Edasi jätkub tellimus tavahinnaga 9,95 € kuus

  • Uudised sinu telefonis/arvutis 24/7
  • Uued lood iga päev
  • Tuhanded artiklid arhiivis
  • Hariv lugemine

 

Püsimaksega tellimus on tähtajatu. Soovi korral saab selle katkestada vähemalt 2 päeva enne järgmise makse tähtaja saabumist. Imelise Teaduse veebis ilmuvad artiklid iga päev. Tellijana on sul ka ligipääs tuhandetele arhiivilugudele.

Digitellimus aastaks

89 €

Ühe kuu kohta 18% soodsam

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress