Linnukeele kõla üle aegade

Kui palju muutub lindude laul ajas? Mitte ühe linnu laul, vaid terve liigi oma? Kas kägu on alati ühtemoodi kukkunud ja metsvindi laul on alati olnud pirrutikuteemaline? Linnud õpivad ju laulu oma vanematelt. Kas õppimisel ei või aja jooksul midagi kaotsi minna nagu telefonimängus?

© Shutterstock

MADIS AESMA

1. JUULI 2023

Eelnenud küsimustele, mille esitas Imelise Teaduse lugeja Taavet, vastab Tartu ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog Marko Mägi: “Linnulaul on alati inimest saatnud. Tänased laulu­linnud on evolutsiooniliselt u 20 miljonit aastat vanad, mistõttu ei ole meie teadmised linnulaulu muutumisest kuigi head, sest pole säilinud peaaegu midagi, mis võimaldaks järeldusi teha kaugel ajal toimunust.

Mida lauluks pidada? Laulavad linnud, kel on laulukõri, valdavalt värvulised. Küll aga suudavad kõik linnud häälitseda. Linnukivististest teame siiski, et häälitseda suutsid ka iidsed linnud. Helisalvestisi meil paraku sellest ajast ei ole ja muutuste täpset ulatust ei suuda me ilmselt kunagi tuvastada. Mind huvitaks samuti väga, kas metsvint laulis 10 miljonit aastat tagasi umbes samamoodi kui praegu või ei tunneks ma teda sugugi ära.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95 eurot ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tellimus on tähtajatu, ilma siduva perioodita
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress