Postiljonid-kullerid raiskasid 19. sajandil hinnalist aega liiklusummikuis istumisele. Tähtsad sõnumid jõudsid kohale liiga aeglaselt. Seepärast töötasid ettevõtlikud insenerid välja torudest ja suruõhust süsteemi, mis hakkas metropolides posti jagama.
© Bridgeman
KARSTEN PRINDS & MORTEN KJERSIDE POULSEN
30. APRILL 2023
Londonis Thamesi jõe ääres Battersea Parki haljasalal vonkles 1861. aasta juulis 413 meetri pikkune valurauast toru. Selle ühes otsas oli klapp lahti ning toru sees kadus pimedusse rööpapaar. Toru ees seisis tsemendiga täidetud vagun, mille mõõtmed sobisid millimeetri täpsusega toru läbimõõduga.
Nüüd pidi leidma tõestuse või saama ümber lükatud hüpotees, et suruõhk suudab kaupa täis vagunit liigutada. Insenerid Thomas Rammell ja Josiah Latimer Clark tahtsid demonstreerida, et nende ehitatud masin suudab pumbata õhku läbi toru ja liigutada 2,5meetrist vagunit tõhusamalt kui auruvedur.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud