Linnades liikus post torudes

Postiljonid-kullerid raiskasid 19. sajandil hinnalist aega liiklusummikuis istumisele. Tähtsad sõnumid jõudsid kohale liiga aeglaselt. Seepärast töötasid ettevõtlikud insenerid välja torudest ja suruõhust süsteemi, mis hakkas metropolides posti jagama.

© Bridgeman

KARSTEN PRINDS & MORTEN KJERSIDE POULSEN

30. APRILL 2023

Londonis Thamesi jõe ääres Batter­sea Parki haljasalal vonkles 1861. aasta juulis 413 meetri pikkune valurauast toru. Selle ühes otsas oli klapp lahti ning toru sees kadus pimedusse rööpapaar. Toru ees seisis tsemendiga täidetud vagun, mille mõõtmed sobisid millimeetri täpsu­sega toru läbi­mõõduga.

Nüüd pidi leidma tõestuse või saama ümber lükatud hüpotees, et suruõhk suudab kaupa täis vagunit liigutada. Insenerid Thomas Rammell ja Josiah Latimer Clark tahtsid demonstreerida, et nende ehitatud masin suudab pumbata õhku läbi toru ja liigu­tada 2,5meetrist vagunit tõhusamalt kui auruvedur.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress