Liivi lahe süva­kihtides napib hooajati hapnikku

© Taltech

MADIS AESMA

18. NOVEMBER 2023

Tallinna tehnikaülikooli mere­füüsika osakonna teadlased Taavi Libliku juhtimisel uurisid Liivi lahes (pildil uurimislaev Salme) toimuvaid protsesse, et mõista seal tekkiva hapnikuvaeguse tagamaid. Hiljuti avaldasid nad uuringu, mis ilmus teadus­ajakirjas Frontiers in Marine Science.

Hapnikupuudus mõjutab tugevasti mere­keskkonda ja on üks tõsisemaid inimtekkelise reostuskoormusega kaasnevaid nähtuseid. Kui hapnikusisaldus väheneb allapoole kriitilist piiri ja tekib hapnikuvaegus (hüpoksia), mõjutab see mere elusolendeid ja nende elupaiku. Liivi lahes on hapnikuvaegus hooajaline ja teada­olevalt ei juhtu seda ka igal aastal. Seni aga on hapniku­vaeguse kestuse ja ajas muutumise kohta teada vähe, sest pidevaid mõõtmisi polnud varem tehtud.

Nüüd paigaldati Liivi lahe süvakihti ehk 50 meetri sügavusele autonoomne seade, mis registreeris hapniku kontsentratsiooni ja teisi veesamba näitajaid tunnise intervalliga. Hapniku­­puudus hakkab tekkima kevadise pinna­­kihi vee soojenemisel ja süveneb kuni sügiseni. 2021. aasta mõõtmised näitasid, et hapnikupuudus võib Liivi lahe põhjakihtides suvel-sügisel olla valdav. Hüpoksia registreeriti 71 päeval. Andmestiku põhjal tuvastati juhtumeid, kus hapnikusisaldus ajutiselt suurenes. Need olid seotud Läänemere ava­osast Irbe väina kaudu voolanud veemassi saabumisega Liivi lahe põhjakihti. Sisse­voolude mõju jäi tagasihoidlikuks, sest Lääne­mere avaosast pärit vesi segunes Liivi lahe hapniku­vaesema veega ja teel avaosast Liivi lahte tarbiti osa hapnikku ära.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress