© Taltech
MADIS AESMA
18. NOVEMBER 2023
Tallinna tehnikaülikooli merefüüsika osakonna teadlased Taavi Libliku juhtimisel uurisid Liivi lahes (pildil uurimislaev Salme) toimuvaid protsesse, et mõista seal tekkiva hapnikuvaeguse tagamaid. Hiljuti avaldasid nad uuringu, mis ilmus teadusajakirjas Frontiers in Marine Science.
Hapnikupuudus mõjutab tugevasti merekeskkonda ja on üks tõsisemaid inimtekkelise reostuskoormusega kaasnevaid nähtuseid. Kui hapnikusisaldus väheneb allapoole kriitilist piiri ja tekib hapnikuvaegus (hüpoksia), mõjutab see mere elusolendeid ja nende elupaiku. Liivi lahes on hapnikuvaegus hooajaline ja teadaolevalt ei juhtu seda ka igal aastal. Seni aga on hapnikuvaeguse kestuse ja ajas muutumise kohta teada vähe, sest pidevaid mõõtmisi polnud varem tehtud.
Nüüd paigaldati Liivi lahe süvakihti ehk 50 meetri sügavusele autonoomne seade, mis registreeris hapniku kontsentratsiooni ja teisi veesamba näitajaid tunnise intervalliga. Hapnikupuudus hakkab tekkima kevadise pinnakihi vee soojenemisel ja süveneb kuni sügiseni. 2021. aasta mõõtmised näitasid, et hapnikupuudus võib Liivi lahe põhjakihtides suvel-sügisel olla valdav. Hüpoksia registreeriti 71 päeval. Andmestiku põhjal tuvastati juhtumeid, kus hapnikusisaldus ajutiselt suurenes. Need olid seotud Läänemere avaosast Irbe väina kaudu voolanud veemassi saabumisega Liivi lahe põhjakihti. Sissevoolude mõju jäi tagasihoidlikuks, sest Läänemere avaosast pärit vesi segunes Liivi lahe hapnikuvaesema veega ja teel avaosast Liivi lahte tarbiti osa hapnikku ära.
Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.
© 2022 Imeline Ajalugu - Kõik õigused kaitstud