Laboris loodud inimese ja sea ristsugutis

2017. aastal äratas tähelepanu laboris kasvatatud loode, mis oli ühteaegu siga ja inimene. Hoiatustest hoolimata ei lõppenud sellega veel teadlaste töö. Kui kaugele jõudsid teadlased loomade ja inimeste ristamisega?

© Salk Institute

CHRISTIAN AMMITZBØLL JUUL

1. MÄRTS 2023

Kujutle enda teadvust sea kehasse vangistatuna. Sa mõistad, et sa oled inimene, sa tahaksid ümbritsevatele inimestele oma hullumeelse seisundi üle kurta, aga ei midagi. Oled võimeline ainult ruigama nagu siga. Ühel päeval tõstetakse sind operatsioonilauale, sind tapetakse, su kõht lõigatakse lõhki, elundid eemaldatakse ja siiratakse abivajajatele. Sinu – inimmõistusega sea – ülejäänud kehast tehakse kotlette või põletatakse korjus tarbetuna ära. Keegi ei saa kunagi teada su traagilisest loost.

Mõne eetiku hinnangu kohaselt võib selline ulmeline stsenaarium saada ühe 2017. aastal esitletud vastuolulise katse tulemuse kõige äärmuslikumaks taga­järjeks. Selles katses siirati inimese tüvirakud sea embrüosse ja nõnda tekkis omamoodi olend, mida või keda võiks ehk (tõsi küll, üsna tinglikult) nimetada inimese-sea hübriidiks. Embrüo hävitati siiski enne, kui see jõudis kuigi kaugele areneda.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 9,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress