Kuul ei ole kunagi magnetvälja olnud

1970ndail Kuult kogutud kivimite uued analüüsid näitavad, et Kuul pole kunagi kaitsvat magnetvälja eksisteerinud. Tuleviku Kuu-missioone silmas pidades on see hea uudis.

© Shutterstock

EBBE RASCH

1. MÄRTS 2022

49 aastat pärast seda, kui viimane astronaut Kuult lahkus, on NASA Apollo-missioonide ajal kogutud proovide uued analüü­sid muutnud fundamentaalselt meie arusaama Kuu geoloogilisest eelajaloost.

Praegu ei ole Kuul erinevalt Maast magnet­­välja, mis kaitseks selle pinda kosmilise kiirguse eest. Kui astrogeoloogid 1970ndail Kuult kaasa toodud kivimiproove analüüsisid, järeldasid nad, et 3,7 miljardit aastat tagasi oli meie kaaslasel väga tugev magnetväli. Järeldus põhines sellel, et teadlased leidsid Kuult pärit kividest selgeid märke magnetismist. Seepärast hindasid nad toona, et Kuul pidi olema geodünamo – elektrit juhtiv sulaaine sügaval taevakeha sisemuses, mis tekitas elektromagnetina püsiva magnetvälja. Uued analüüsid aga näitavad, et tookord teadlased siiski eksisid. Osalt teame nüüd, et Kuu tuum on geo­dünamo tekkeks arvatavasti liiga väike ja kompaktne, teisalt on vanade kivimiproovide magnetismile palju tõenäolisem seletus. Mittemagnetilised kivimid muutusid nimelt magnetiliseks, kui need magnetismiga kokku puutusid, ning see juhtus, kui Kuud pommitasid miljardeid aastaid magnetilistest ainetest koosnevad komeedid.

Imeline Teadus on Skandinaavia suurim populaarteaduslik ajakiri. Ilmume lisaks Eestile ka Rootsis, Taanis, Norras, Soomes, Islandil, Lätis, Leedus ja Hollandis.

LOGI SISSE kui juba tellid!

Kingitus väärtusega 53€!

Telli Imeline Teadus kuumaksega 10,95€ ja saad 53 eurot väärt kingituse!

  • Uudised sinu telefonis/arvutis iga päev
  • Paberajakiri iga kuu
  • Digitaalne arhiiv teemade sügavuti uurimiseks
  • Hariv lugemine kogu perele, koolilapsest vanaema-vanaisani
  • Püsimaksega tasud ühe kuu kaupa
Telli

Tere Tulemast tagasi!

Sisesta enda kasutajaandmed

Taasta enda parool

Palun sisesta parooli taastamiseks, enda kasutajanimi või emaili aadress